אז והיום

העברית החדשה המתגבשת והעברית שלנו היום

תקופת הלשון המכונה "העברית החדשה" שונה מכל מיני בחינות מרובדי הלשון שקדמו לה: לשון המקרא, לשון חז"ל ולשון ימי הביניים. אך גם העברית החדשה עצמה אינה מקשה אחת. כשאנחנו קוראים קטע שנכתב לפני מאה שנה, אנו פוגשים לעתים קרובות מילים לא מוכרות וצורות לשון ייחודיות וברור לנו שאילו היו הדברים נכתבים היום – היו נכתבים אחרת.

כאן תמצאו דוגמאות חביבות ואף משעשעות הממחישות את כברת הדרך שעברה לשוננו בעת החדשה.

 

אז והיום: מה חשוב כשבונים בית חולים?

כשבחן הפחה הטורקי את תכנית בית החולים הוא התעניין בעיקר במיקומם של חדרי השירותים ובהתאמתם לכיוון הרוח. אותנו מעניינים מאפייני הלשון שנעלמו בינתיים מן העברית.
המשך קריאה נעימה >>

אז והיום: לפני שהחלטנו

מהו גיפרון ומהם זוטא ושלולית? איך קראו בעבר לרכבת ואיך כינו את הסביבון? ואיפה עד היום אפשר למצוא יעקובית, תאבדע ואמודאי?

מילים רבות השגורות על לשוננו התחרו בתחילת דרכן במילים אחרות בעלות אותה משמעות. היכנסו למצגת החדשה שלנו ונסו לזהות את משמעותן של המילים המתחרות.
המשך קריאה נעימה >>

אז והיום: דירה חדשה בשפה ישנה

כתבה מעיתון 'הזמן' שהתפרסמה בשנת תרס"ט (1909) ובה מתואר כיצד הועבר הבנק הגדול באמריקה אל "דירתו" החדשה.
המשך קריאה נעימה >>

אז והיום: יש חיה כזאת?

מהו "חזיר סמר" ומיהו "ארך הרגליים"?
לספריית האקדמיה התגלגל עותק מיוחד של "ספר תולדות הטבע" – תרגומו הנודע של מנדלי מוכר ספרים לחיבורו של הזואולוג הראלד לנץ. הכרך הראשון נדפס בשנת 1862, ובעותק שבידינו נצבעו האיורים שבסופו בידי אלמוני.
אתם מוזמנים להתבשם מן האיורים המיוחדים ולטעום מדרכי היצירה הלשונית של תקופת התחייה.​
המשך קריאה נעימה >>

אז והיום: קפד ראשו

כמה שמות עצם בלשוננו היום התגלגלו מצירופים שבהם הם תפקדו כשם תואר. שם העצם שהיה בראש הצירוף נשמט, ושם התואר נעשה בעצמו לשם עצם וקיבל את משמעות הצירוף כולו.
המשך קריאה נעימה >>

אז והיום: יוצאים מהבית

מהו בית מאור וכיצד אמרו פעם שרוול? מצגת על שימושיה המגוונים של המילה בַּיִת בראשית העברית החדשה ועל תחליפיהם בעברית בת ימינו.
המשך קריאה נעימה >>

אז והיום: איך דיווחו פעם על שוד

כתבה מעיתון 'החבצלת' שהתפרסמה בשנת תרס"א (1901) ובה דיווח על שוד ברכבת.
המשך קריאה נעימה >>